Anasayfa > Kitaplık

Dünyanın en ünlü kitap kurtlarından biri olan Arjantinli yazar Borges, cenneti hep bir kütüphane olarak düşlediğini söyler.

Gerçekten de kitap okumayı yemek yemek kadar yaşamsal bir ihtiyaç olarak gören kimi okurlar için çoklu raflardan oluşan güzel bir kitaplık çoğu zaman gerçek bir mutluluk kaynağıdır. Geniş, içinde her türden çeşitli baskılarının olduğu romanlar, şiir kitapları, belki araya sıkışmış dergiler, kitap ayraçları, kalem kutuları..

Dünyanın her köşesinden, en usta aşçıların bir araya gelip en güzel malzemelerle hazırladığı leziz bir yemek gibidir zengin bir kitaplık, tadına ömrünüz boyunca doyamazsınız.

Kimileri var ki kıskanır kitap dostlarını, kimseyle paylaşmak istemez onları. Bazı romanların labirent kitaplıklarda eve gelen misafirlerden gizlenmesi bu sebeptendir. Bazı romanlar dengesizdir. Bu uçuk kaçık söylemleriyle ünlü sarsıcı sayfalar, diğer kitap dostlarından ayrı bir köşede, balance kitaplıkta gelen geçeni izlerler mesela. Kimi romanlar çözülmeyi bekleyen esrarengiz bir bulmaca gibidir, onları bir xox kitaplığının içinde saklanırken bulabilirsiniz. Franz Kafka’nın Milena’ya Mektuplar isimli o güzel kitabınınsa letter kitaplıkta yaşıyor olması fazlasıyla muhtemeldir. Üzerine göz yaşı döktüğümüz narin kitaplarımızsa belki hassas bir kitaplıkta bir araya gelmiş biz her şeyden çabucak etkilenen insan oğulları ve kızlarını tartışıyorlardır, kim bilir. Kitapların gizemli dünyasına akıl sır erdirmek mümkün müdür?

Kitaplarını paylaşmayı sevenler de çoktur elbet. Okuduklarını evde tutmak yerine sevdiklerine hediye etmeyi tercih ederler. Bu insanların başuçlarında tuttukları zerre kitaplığa bakıp da aldanmayın sakın, (şüphesiz ki) onlar yalnızca en sevdiklerini kendilerine saklayanlardır.

Sahi, siz nasıl bir ev sahibisiniz ve sizin kitaplarınız nerede, nasıl yaşıyorlar?

Şu bir gerçek, biz okumaya aşık insanlar için insan dostlarımız kadar önemli kitap dostlarımız. Onları ve dolayısıyla kendimizi mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Borges’in izinde eğlenceli, yaratıcı ve işlevsel bir edebiyat cennetinin peşindeyiz. Decortie bu cennetin kapılarını aralıyor, içeri girmeye ne dersiniz?